Dnia 1 grudnia 2023 roku, na podstawie art. 24 i art. 52 ustawy z dnia 30 czerwca 2000r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1170) Urząd Patentowy RP po rozpatrzeniu zgłoszenia oznaczonego numerem P.440215 dokonanego w dniu 2022-01-25 udzielił patentu na wynalazek o nazwie: Owijarka, którego współtwórcą jest mgr inż. Łukasz Domański - doktorant Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu w Siedlcach, w dyscyplinie rolnictwo i ogrodnictwo. Doktorant jest współtwórcą wzorów przemysłowych, wzorów użytkowych oraz wynalazków, nad którymi pracuje wraz ze swoim promotorem prof. dr hab. Markiem Gugałą, pracownikami Instytutu Rolnictwa i Ogrodnictwa UwS oraz pracownikami naukowymi wielu polskich ośrodków naukowych.
Najnowszy opatentowany wynalazek – owijarka – w szczególności przeznaczona jest do stert słomy. W ostatnim okresie wzrasta zapotrzebowanie na biomasę do celów energetycznych, a w szczególności słomę. Głównym parametrem decydującym o jakości biomasy jest wilgotność, co z punktu widzenia magazynowania jest problematyczne, gdyż wymaga budowy wielkopowierzchniowych magazynów lub owijania pojedynczych bel. Te rozwiązania niosą za sobą wzrost kosztów magazynowania, a w przypadku owijania pojedynczo bel - dodatkowo duże ilości foli do utylizacji. Są znane metody układania bel słomy w tzw. piramidę i przykrywanie plandeką, jednakże efektywność i kosztochłonność ich przykrycia jest również wysoka. Ponadto wymaga zaangażowania minimum kilku osób, a w czasie przykrywania - bezwietrznej pogody.
Owijarka składa się z trzysegmentowego masztu co pozwala na jej niezależną pracę od podłoża usytuowania sterty do jej wierzchołka, zapewniając płynną regulację owijania, dwustronnego siłownika hydraulicznego, belki nośnej do montażu rolki foli, sitownika hydraulicznego regulującego odległość i docisk owijanej sterty, regulujący również odległość i docisk belki nośnej z rolką foli i jest montowana na trzypunktowym układzie zawieszenia ciągnika, a zatem jest w pełni mobilna i nie wymaga żadnego źródła napędu.