Szkoła Doktorska Uniwersytetu w Siedlcach została utworzona Zarządzeniem nr 66/2019 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach z dnia 1 lipca 2019 roku, a następnie rozszerzona (Zarządzenie nr 9/2023 oraz Zarzadzenie nr 7/2024 Rektora UwS). Szkoła stanowi zorganizowaną formę kształcenia doktorantów. Podstawą działania Szkoły Doktorskiej UwS jest Regulamin Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu w Siedlcach.
Szkoła Doktorska UwS kształci doktorantów w pięciu dziedzinach nauki i jedenastu dyscyplinach naukowych wymienionych poniżej:

1. Dziedzina nauk humanistycznych
    • Historia (Instytut Historii)
    • Literaturoznawstwo (Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa)
  2. Dziedzina nauk rolniczych
    • Rolnictwo i ogrodnictwo (Instytut Rolnictwa i Ogrodnictwa)
    • Zootechnika i rybactwo (Instytut Zootechniki i Rybactwa)
  3. Dziedzina nauk społecznych
    • Nauki o bezpieczeństwie (Instytut Nauk o Bezpieczeństwie)
    • Pedagogika (Instytut Pedagogiki)
    • Nauki o zarzadzaniu i jakości (Instytut Nauk o Zarządzaniu i Jakości)
  4. Dziedzina nauki medyczne i nauki o zdrowiu
    • Nauki o zdrowiu (Instytut Nauk o Zdrowiu)
  5. Dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych
    • Nauki biologiczne (Instytut Nauk Biologicznych)
    • Nauki chemiczne (Instytut Nauk Chemicznych)
    • Matematyka (Instytut Matematyki)

Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej odbywa się w drodze konkursu. Rejestracja kandydatów w systemie IRK rozpoczyna się w sierpniu, a postępowanie rekrutacyjne odbywa się we wrześniu.
Zasady rekrutacji do Szkoły Doktorskiej UwS na dany rok akademicki uchwala Senat UwS.
Kształcenie doktorantów w Szkole Doktorskiej trwa 8 semestrów i jest prowadzone na podstawie programu kształcenia oraz indywidualnego planu badawczego. Program kształcenia w Szkole uchwala Senat UwS. Indywidualny plan badawczy uwzględniający harmonogram przygotowania rozprawy doktorskiej opracowuje doktorant w uzgodnieniu z promotorem lub promotorami w terminie do 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia kształcenia. Realizacja indywidualnego planu badawczego oraz harmonogramu przygotowania rozprawy doktorskiej podlegają ocenie śródokresowej w połowie okresu kształcenia. Kształcenie doktoranta kończy się złożeniem rozprawy doktorskiej wraz z pozytywną opinią promotora lub promotorów.
Więcej informacji na temat reformy w zakresie szkół doktorskich znajdą Państwo na stronie Konstytucji dla Nauki: https://konstytucjadlanauki.gov.pl/ksztalcenie-doktorantow-najczesciej-zadawane-pytania
Działalnością Szkoły Doktorskiej UwS kieruje dr hab.Zbigniew Kasprzykowski, prof. uczelni oraz zastępca Dyrektora Szkoły dr hab. Paweł Szmitkowski, prof. uczelni. Ciałem opiniodawczym i doradczym Dyrektora jest Rada Szkoły, w skład której wchodzą koordynatorzy dyscyplin, w których prowadzone jest kształcenie w Szkole oraz przedstwiciel samorządu doktorantów.

Biuro Szkoły Doktorskiej UwS znajduje się przy ulicy Żytniej 39 (pokój nr 1.56).
Godziny pracy Biura:
poniedziałek – 11:00-14:00
wtorek – 11:00-15:00
środa – 11:00-14:00
czwartek – 8:00-12:00
piątek – 12:00-15:00

Tekst w języku łatwym do czytania