WR Domański

W miesięczniku "Wiadomości Rolnicze", wydawanym przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie ukazał się kolejny artykuł popularnonaukowy mgr inż. Łukasza Domańskiego, doktoranta Szkoły Doktorskiej UPH, pt. "Rolnictwo nowoczesne - wygoda, precyzyjność, zysk, ekologia".

Rolnictwo cały czas ulega zmianom. Wraz z rozwojem nauki zauważamy prężny rozwój rolnictwa. Co raz nowsze technologie pozwalają rolnikowi wykonywać swoją pracę dokładniej, efektywniej i o wiele łatwiej. Specjalistyczne urządzenia i nowoczesne oprogramowania w bardzo dokładny sposób kontrolują wszelkie dane w gospodarstwach, nastawionych zarówno na produkcję roślinną, jak i zwierzęcą – zaczynając od prostszych danych liczbowych, poprzez monitorowanie warunków meteorologicznych, do bardzo dokładnych współrzędnych geograficznych. To wszystko pozwala w produkcji roślinnej na zdalne sterowanie maszynami rolniczymi, na podstawie aktywnych map własnych pól, które zawierają dokładne powierzchnie i rodzaj zbóż, wilgotność ziarna, precyzyjnie przewidywany plon, podpowiedzi i wskazówki dotyczące terminu zbioru, z uwzględnieniem przewidywanych w przyszłości warunków meteorologicznych. W produkcji zwierzęcej nowoczesne technologie pozwalają na zdalne tworzenie mieszanek paszowych, dostarczanie ich i dawkowanie zwierzętom, monitorowanie stanu urządzeń i niemal wszystkich danych dotyczących produkcji zwierzęcej.