Nitra DL

W dniach od 14 do 17 października 2024 roku mgr inż. Łukasz Domański, doktorant Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu w Siedlcach, w dyscyplinie rolnictwo i ogrodnictwo odbył zagraniczny wyjazd naukowo-badawczy w Słowackim Uniwersytecie Rolniczym w Nitrze.

Podczas pobytu doktorant zapoznał się z aktualnymi metodykami doświadczeń prowadzonych w jednostce przyjmującej oraz z infrastrukturą badawczą uniwersytetu. Wyjazd połączony był z bardzo owocnymi konsultacjami naukowymi, podczas których wymieniono spostrzeżenia na temat aktualnych najważniejszych problemów w rolnictwie polskim i słowackim.

Słowacki Uniwersytet Rolniczy w Nitrze jest jedyną uczelnią rolniczą Słowacji. Uczelnia wyposażona jest w nowoczesny sprzęt laboratoryjny. W kompleks Uniwersytetu wchodzą między innymi: stadnina koni, ogród botaniczny, mini zoo, ponad 2100 hektarów upraw rolniczych, na których prowadzone są doświadczenia naukowe. Ogród botaniczny pełni funkcję placówki edukacyjnej i badawczej. Ma powierzchnię 28 hektarów, a w jego zbiorach znajdują się liczne gatunki i uprawiane rośliny tropikalne, subtropikalne i umiarkowane. Częścią ogrodu jest również kolekcja pomologiczna z setkami odmian owoców, wzornik ampelografii i wzornik warzyw. Ogród Botaniczny współpracuje z 350 ogrodami botanicznymi i arboretum na całym świecie w zakresie swobodnej wymiany materiału siewnego. Dodatkowo uczelnia prowadzi produkcję zwierzęcą, na którą składa się ponad 500 krów i trzoda chlewna. Poprzez swoją produkcję i wyniki ekonomiczne Farma Uniwersytecka SUA demonstruje wysoki poziom rolnictwa. Wyposażona jest w nowoczesną technologię w produkcji roślinnej wykorzystującą elementy rolnictwa precyzyjnego oraz postępowe technologie w hodowli zwierząt.