Zdjęcie do aktualnościW czasopiśmie naukowym "The European Zoological Journal" (140 punktów wg wykazu MEiN) ukazał się artykuł pt. "Differences in the flight initiation distance near expressways and in open farmland in wintering Common Buzzards (Buteo buteo)", którego współautorem jest mgr Paweł Cieśluk, doktorant Szkoły Doktorskiej UwS w dyscyplinie nauki biologiczne.

W publikacji przedstawiono wyniki badań dotyczące wpływu infrastruktury dróg ekspresowych na zachowanie myszołowów zwyczajnych (Buteo buteo). Aby zmierzyć reakcje na zakłócenia ze strony człowieka, zbadano odległość inicjacji lotu (FID) myszołowów zwyczajnych żerujących na drogach ekspresowych i na otwartych terenach rolniczych. Wyniki badań potwierdziły plastyczność behawioralną tych ptaków i mogą stanowić teoretyczną podstawę dla działań mających na celu zmniejszenie ryzyka kolizji z poruszającymi się pojazdami drogowymi.

Link do artykułu: https://doi.org/10.1080/24750263.2024.2376587