- Ocena śródokresowa jest przeprowadzana po czwartym semestrze okresu kształcenia.
- Warunkiem przystąpienia do oceny śródokresowej jest uzyskanie zaliczeń czterech semestrów wynikających z programu kształcenia. W uzasadnionych przypadkach Dyrektor może podjąć decyzje o dopuszczeniu do oceny śródokresowej doktoranta, w przypadku o którym mowa w § 10 6 Regulaminu.
- Ocenie śródokresowej podlega realizacja indywidualnego planu badawczego doktoranta, realizacja harmonogramu przygotowania rozprawy doktorskiej, terminowość i jakość wykonywania zadań wynikających z tego harmonogramu.
- Ocena śródokresowa kończy się wynikiem pozytywnym albo negatywnym. Wynik oceny wraz z jej uzasadnieniem jest jawny i podlega zamieszczeniu na stronie internetowej Szkoły.
- Ocena śródokresowa jest przeprowadzana przez komisję ds. oceny śródokresowej doktorantów, zwanej dalej Komisją, w skład której wchodzą trzy osoby (przewodniczący i 2 recenzentów zewnętrznych) posiadające stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora w dyscyplinie, w której przygotowywana jest rozprawa doktorska, w tym co najmniej dwie osoby zatrudnione poza UwS albo osoby o których mowa w art. 190 ust. 5 ustawy. W posiedzeniu komisji, jako obserwator, uczestniczy przedstawiciel doktorantów. Nieobecność obserwatora w czasie obrad komisji nie wyłącza możliwości podjęcia przez komisję decyzji.
- Propozycję składu Komisji przeprowadzającej ocenę śródokresową doktoranta wraz z uzasadnieniem przedstawia właściwa Rada Dyscypliny, w której przygotowywana jest rozprawa doktorska. Ostateczny skład Komisji przeprowadzającej ocenę śródokresową doktorantów ustala Dyrektor Szkoły po zasięgnięciu opinii Rady Szkoły.
- Przedstawicieli doktorantów proponuje Rada Samorządu Doktorantów UwS. Obserwatora dla poszczególnych komisji wskazuje Dyrektor Szkoły po zasięgnięciu opinii Rady Szkoły.
- Promotor i promotor pomocniczy nie mogą być członkami komisji przeprowadzającej ocenę w danej dyscyplinie.
- Członkami Komisji nie mogą być również osoby, w stosunku do których zachodzą uzasadnione wątpliwości co do ich bezstronności.
- Komisja przeprowadza ocenę śródokresową w oparciu o: otrzymaną dokumentację doktoranta (indywidualny plan badawczy i sprawozdanie śródokresowe z realizacji indywidualnego planu badawczego) – etap I; autoreferat przygotowany i wygłoszony przez doktoranta przed Komisją w przedmiocie postępu prac nad przygotowaniem rozprawy doktorskiej oraz dyskusję, w trakcie której doktorantowi zadawane są pytania w zakresie podjętego problemu badawczego – etap II.
- Dyrektor Szkoły, w porozumieniu z przewodniczącym komisji, wyznacza termin przeprowadzenia oceny śródokresowej i podaje do wiadomości nie później niż na 60 dni przed jej przeprowadzeniem. W uzasadnionym przypadku, na wniosek przewodniczącego Komisji ustalony termin posiedzenia może zostać zmieniony przez Dyrektora Szkoły. Nowy termin przeprowadzenia oceny śródokresowej podaje się do wiadomości nie później niż na 14 dni przed jej przeprowadzeniem.
- Doktorant, nie później niż 30 dni przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia oceny śródokresowej, składa do Dyrektora Szkoły, zaopiniowane przez promotora sprawozdanie śródokresowe z realizacji indywidualnego planu badawczego.
- Dyrektor Szkoły przekazuje członkom komisji sprawozdanie śródokresowe z realizacji indywidualnego planu badawczego wraz z Indywidualnym Planem Badawczym Doktoranta co najmniej 14 dni przez wyznaczonym terminem posiedzenia komisji.
- Nieusprawiedliwiona nieobecność doktoranta na ocenie śródokresowej skutkuje wynikiem negatywnym.
- Usprawiedliwieniem nieobecności doktoranta może być zwolnienie lekarskie złożone najpóźniej w dniu posiedzenia Komisji, a w szczególnych przypadkach do 7 dni po posiedzeniu. Doktorantowi, który usprawiedliwił swoją nieobecność na ocenie wyznacza się nowy termin oceny.
- Wynik oceny śródokresowej ustalany jest na posiedzeniu niejawnym, bez udziału doktoranta. Rozstrzygnięcia komisji podejmowane są w głosowaniu jawnym, bezwzględną większością głosów.
- Z oceny śródokresowej komisja sporządza kartę oceny śródokresowej oraz protokół, który podpisują wszyscy członkowie komisji.
- Przewodniczący Komisji niezwłocznie informuje doktoranta o wyniku oceny śródokresowej wraz z jej uzasadnieniem oraz przekazuje Dyrektorowi Szkoły Doktorskiej UwS kartę oceny śródokresowej i protokół z oceny śródokresowej doktoranta. Dyrektor Szkoły informuje promotora lub promotora i promotora pomocniczego o wyniku oceny śródokresowej.
- W uzasadnionych przypadkach, na wniosek przewodniczącego Komisji, Dyrektor Szkoły Doktorskiej może wyrazić zgodę na przeprowadzenie posiedzenia komisji, w trybie zdalnym lub hybrydowym z wykorzystaniem technologii informatycznych umożliwiających jego przeprowadzenie na odległość z jednoczesnym bezpośrednim przekazem obrazu i dźwięku.
Wzory dokumentów:
1. Sprawozdanie śródokresowe z realizacji Indywidualnego Planu Badawczego
2. Formy aktywności naukowo-badawczej doktoranta i inne osiągnięcia doktoranta oraz sposoby ich potwierdzania
3. Karta oceny śródokresowej
4. Protokół z oceny śródokresowej doktoranta Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu w Siedlcach