INSTYTUT NAUK CHEMICZNYCH

Uniwersytet w Siedlcach

Aktualności

plakat trzeciego konkursu chemicznego

W finale, który rozegrał się 21 marca 2025 r. w Siedlcach w Instytucie Nauk Chemicznych UwS i trwał 3 godziny, udział wzięły:
Maria Łakoma – I LO im. Adama Mickiewicza w Węgrowie
Lena Gawron – LO im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim
Aleksandra Gawryś – LO im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim
Natalia Zawadzka – I LO im. Adama Mickiewicza w Węgrowie
Gabriela Niemyjska – LO im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim
Antonina Gierłowska – I LO im. Adama Mickiewicza w Węgrowie
W trakcie finału uczestniczki dostały trzy zadania:
1. Praktyczną realizację zadania z II etapu, czyli rozdzielenie składników „mieszaniny Kopciuszka”
2. Wykonanie zadania z zakresu techniki laboratoryjnej wymagającego dokonania podstawowych obliczeń chemicznych.
3. Przeprowadzenie eksperymentu na podstawie dostarczonej instrukcji, zanotowanie obserwacji, wyciągnięcie właściwych wniosków – wyjaśnienie zaistniałego zjawiska.
Każda finalistka miała towarzystwo w osobie asystenta, pomagającego w kwestiach technicznych, a zarazem obserwatora – czuwającego nad prawidłowym i uczciwym przebiegiem zawodów. W tej roli wystąpili członkowie i członkinie KNCh Spectrum. Wykonanie zadań zostało oceniane przez Jury złożone z nauczycieli akademickich: dr Bartosz
Michalczuk, dr Waldemar Wysocki, mgr inż. Karolina Bojar, doktoranta - mgr inż. Patryk Wójcik oraz– przewodniczącego KNCh Spectrum - Mateusz Szykuć. Jury wzięło pod uwagę przede wszystkim poprawność i dokładność uzyskanych wyników, ale również dokumentację z przeprowadzanych eksperymentów (przejrzystość zapisów, obserwacje, wnioskowanie).
Laureatkami III Wielkiego Konkursu Chemicznego zostały:
I miejsce – Aleksandra Gawryś
II miejsce – Gabriela Niemyjska
III miejsce – Natalia Zawadzka
W czasie uroczystego zakończenia Konkursu, Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych – dr hab. Marzena Stańska, profesor uczelni wręczyła dyplomy oraz nagrody zdobywczyniom I, II i III miejsca, a Dyrektor Instytutu Nauk Chemicznych – dr. hab. Ewa Wolińska, profesor uczelni wręczyła pamiątkowe puchary laureatkom oraz certyfikaty uczestnictwa w Finale wszystkim finalistkom.

Poniżej kilka zdjęć z finału dzięki uprzejmości Pani dr Barbary Pezler.

zdjęcia uczestników finału konkursu chemicznego

nstytut Nauk Chemicznych wspierając 33 Finał WOŚP zaproponował 5 voucherów na warsztaty chemiczne o różnej tematyce, w tym zajęcia dla najmłodszych „Chemia gra od serca” prowadzone przez KNCh Spectrum.

6 marca klasa 1C o profilu biologiczno-chemicznym z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach zjawiła się w laboratorium 104 z voucherem na warsztaty „Chemia z prądem”. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z prowadzącą zajęcia dr Barbara Pezler, uczennice i uczniowie przynieśli ze sobą swoje ulubione owoce – oczywiście w celach eksperymentalnych. W roli naturalnych i smakowitych ogniw galwanicznych konkurowały: jabłka, mandarynki, pomarańcze, cytryny, truskawki, winogrona, banan, a także warzywa: rzodkiewka, marchew i cebula. Skonstruowano też klasyczne ogniwo Daniella i przeprowadzono elektrolizę różnych roztworów, aby na koniec otrzymać czyste srebro udające listek paproci.

klasa odwiedzajaca laboratorium chemiczne w ramach WOŚP

mieszanina Kopciuszka, skład poszczególnych pierwiastków

Do II etapu przystąpiło 11 dziewcząt: pięć uczennic I LO im Adama Mickiewicza w Węgrowie, trzy uczennice LO im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim, 2 uczennice IV LO im. Jana Pawła II w Łukowie, uczennica II LO im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie.

Nadesłane prace zawierające rozwiązanie problemu badawczego dotyczącego rozdzielenia składników mieszaniny substancji stałych oceniło Jury w składzie:

dr Bartosz Michalczuk

dr Waldemar Wysocki

mgr inż. Karolina Bojar

mgr inż. Patryk Wójcik

student Mateusz Szykuć – przewodniczący KNCh Spectrum

Każdy z jurorów dokonywał oceny zakodowanej pracy niezależnie od pozostałych członków Jury, przyznając punkty w skali 0-5 za: ilość wyizolowanych składników, trafność doboru kryterium rozdziału, skuteczność i pracochłonność/koszt proponowanej metody oraz poprawność merytoryczną i oryginalność/szczegółowość opisu (max 30 pkt.). Po zsumowaniu punktów od wszystkich jurorów otrzymano ocenę łączną, której zakres wyniósł od 68 do 130,5 punktów.

Do finałowego III etapu konkursu zakwalifikowano 6 uczestniczek z najwyższą liczbą punktów:

Maria Łakoma – I LO im. Adama Mickiewicza w Węgrowie

Lena Gawron – LO im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim

Aleksandra Gawryś – LO im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim

Natalia Zawadzka – I LO im. Adama Mickiewicza w Węgrowie

Gabriela Niemyjska – LO im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim

Antonina Gierłowska – I LO im. Adama Mickiewicza w Węgrowie

Dziękujemy za udział i gratulujemy wszystkim uczestniczkom II etapu oraz ich opiekunom naukowym, a Finalistki zapraszamy w dniu 21 marca 2025 r. do dalszych zmagań w laboratorium Instytutu Nauk Chemicznych UwS.

Certyfikaty uczestnictwa w II etapie oraz szczegóły organizacyjno-techniczne finału przekazane zostaną bezpośrednio zainteresowanym drogą mailową do 5 marca.


Znajdź nas na facebook

facebook

baner, doświadczenia chemiczne, napis: warsztaty i wykłady dla szkół ponadpodstawowych zapraszamy

Dlaczego warto studiować Chemię w Siedlcach?

dlaczego warto studiowac chemieWe współczesnym świecie chemia odgrywa rolę nauki fundamentalnej, stojącej u podstaw innych dyscyplin przyrodniczych oraz mającej wpływ na niemal każdą dziedzinę życia. Jest nauką, na której opiera się wiele tradycyjnych gałęzi gospodarki, wystarczy wymienić przemysł farmaceutyczny, kosmetyczny, budownictwo, przemysł energetyczny oraz przemysł spożywczy. Obecnie przed chemią stają zupełnie nowe cele i zadania. W obliczu problemów dzisiejszej cywilizacji związanych z zanieczyszczeniem środowiska, wskazuje się na konieczność wprowadzenia zasad gospodarki obiegu zamkniętego, który zakłada między innymi wykorzystywanie i przetwarzanie materiałów odnawialnych czy pozyskiwanie biopaliw z odpadów. Chemia, której istotą jest badanie wzajemnych przemian pomiędzy substancjami staje się kluczowym narzędziem do realizacji tych celów. To sprawia, że zmienia się rola chemii, jej znaczenie będzie ciągle rosło, a nowe zadania jakie stają przed chemią spowodują zmianę sposobu jej postrzegania w społeczeństwie. Chemia aspiruje do rangi głównego sprzymierzeńca w walce o środowisko. Z tych powodów studia na kierunku chemia prowadzonym w naszym Instytucie stanowią atrakcyjną ofertę edukacyjną. Program studiów jest ciągle modyfikowany, tak aby dostosować go do potrzeb zmieniającego się rynku pracy. Na studiach pierwszego stopnia, kończących się uzyskaniem tytułu zawodowego licencjata oferujemy kształcenie na dwóch specjalnościach: specjalności analityka chemiczna oraz specjalności nauczanie chemii i przyrody.

Na specjalności analityka chemiczna studenci zdobywają ukierunkowaną wiedzę i umiejętności z zakresu nowoczesnych technik analitycznych. Wykształcone kompetencje pozwolą im znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach zarówno państwowych jak i prywatnych związanych z przemysłem chemicznym, spożywczym, farmaceutycznym i innych. Powracając do wieloletnich tradycji kształcenia nauczycieli, uruchamiamy od roku akademickiego 2021/2022 specjalność nauczanie chemii i przyrody. Po ukończeniu tej specjalności absolwenci posiadają kwalifikacje merytoryczne do nauczania chemii i przyrody w szkole podstawowej, a od roku akademickiego 2024/2025 będą mogli podjąć kształcenie na studiach chemicznych magisterskich na specjalności nauczycielskiej przygotowujących do zawodu nauczyciela chemii we wszystkich typach szkół. Obecnie na studiach II stopnia kształcimy w systemie trzysemestralnym. Są to studia, na które zapraszamy absolwentów studiów I stopnia legitymujących się dyplomem inżyniera. Studia na kierunku chemia zapewniają zdobycie specjalistycznej wiedzy i cenionych przez pracodawców umiejętności społecznych, takich jak praca w zespole, radzenie sobie w trudnych sytuacjach, odporność na stres, samodzielność czy kreatywne myślenie. Kompetencje te pozwolą absolwentom osiągnąć wyznaczone cele i sukces zawodowy.

Kontakt

kontakt

Instytut Nauk Chemicznych

ul. 3 Maja 54
08-110 Siedlce
tel.: 25 643 10 69

e-mail: chemsekr@uws.edu.pl